اینترنت اشیاء

اینترنتی از جنس اشیاء

3 آذر 1396 علی فرقانی اله آبادی
نظر 0

امروزه با پیشرفت عظیم و سریع تکنولوژی شاهد طلوع فناوری های جدید در جهت رفع نیاز انسان ها و راحتی کارشان چه در زندگی روزمره و چه در صنعت هستیم. تکنولوژی اینترنت اشیاء با افزودن امکان به اشتراک گذاری اطلاعات به هر شیء تحت بستر اینترنت ما را به طرز تفکر جدیدی از دنیای پیرامون نزدیک میکند که در آن تمامی اشیاء به نحوی با یک دیگر تعامل دارند. (خواه این تعامل یک سامانه کنترلی پیچیده در یک شرکت بزرگ باشد و یا حتی تعامل دستگاه قهوه ساز خانه تان با شما و بحث در مورد ساعت آماده کردن قهوه!)

 

 

همانطور که میبینید هیچ محدودیتی وجود نداشته و این تکنولوژی بی صبرانه منتظر طرح ایده های جدید شما در طراحی سامانه های هوشمند تعامل اشیاء خواهد ماند. (شک نکنید که اگر شما ایده ای ندهید شخص دیگری آن را خواهد دادJ)

البته با روی کار آمدن این تکنولوژی و توسعه آن با مشکل بزرگی روبرو خواهیم بود. و آن امنیت و لزوم صحت هویت مبدا و مقصد ارسال اطلاعات است. به قطعیت اگر به این موضوع توجه نگردد میتواند به بزرگترین کابوس دنیای تکنولوژی تبدیل شده و راه را برای سود جویان هموار نماید. از سمت دیگر پرتکل هایی که جهت کنترل شبکه اشیاء به کار میروند باید قدرت بسیار بالایی در پردازش اطلاعات داشته باشند.

در مورد مشکل اول یعنی امنیت نیاز به همکاری متخصصین این حوزه بسیار حس می شود. اما در مورد مشکل دوم یعنی بالا بردن دقت و قدرت پردازشی سیستم های سخت افزاری اینترنت اشیاء باید توان این را پیدا کنیم تا سیستم هایی با توان عملیاتی و پردازشی بالا بسازیم.

شاید بتوان گفت طراحی سامانه های نهفته در این حوزه بتواند به کمک ما بیاید . سامانه های نهفته در حقیقت رایانه هایی هستند که هر یک برای کاربرد خاصی شخصی سازی می شوند و این گونه دقت خود را به نسبت سیستم های کامپیوتری همه منظوره به طور قابل توجهی بالا می برند.

و شاهد این خواهیم بود که با ترکیب این دو حوزه یعنی اینترنت اشیاء و سامانه های نهفته میتوان به هوشمند ترین دنیایی که حتی تصورش را نمیکنید دست یافت.

تالیف: علی فرقانی اله آبادی

به چاپ رسیده در نشریه علمی تخصصی هم اندیشان

تماس با ما

CAPTCHA
لطفا تمام فیلد ها را کامل نمایید .
خراسان رضوی - مشهد - صارمی 20 - پلاک 8
۳۸۸۲۴۱۳۰- ۰۵۱